Na czym polega?
  Lakowanie zwane też uszczelnianiem polega na pokryciu bruzd i zagłębień występujących na powierzchniach żujących zębów, specjalną światłoutwardzalną substancją- lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych są miejscami, które trudno oczyścić z resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów i stanowią doskonałe miejsce do zalegania płytki bakteryjnej. Z tych względów bruzdy powierzchni żujących zębów są najczęstszym miejscem powstawania procesu próchnicowego.


  Ząb do lakowania powinien być pozbawiony próchnicy. Lekarz przygotowując ząb do zabiegu, dokładnie usuwa osad nazębny za pomocą szczoteczki zwilżonej wodą utlenioną. Następnie płucze go strumieniem wody pod ciśnieniem, osusza sprężonym powietrzem i na powierzchnię żującą zębów lakowanych nakłada na 60 sekund wytrawiacz. Ponownie płucze ząb wodą, osusza i nakłada uszczelniacz wzdłuż przebiegu bruzdy, a następnie naświetla lampą polimeryzacyjną.

  W szczególnych przypadkach przeprowadza się tak zwane poszerzone lakowanie bruzd, polegające na poszerzeniu bruzd cienkim wiertłem szczelinowym przed aplikacją laku. Takie rozwiązanie lekarz może zastosować w przypadku, kiedy w bruzdach rozwinęła się już próchnica, ale jest ona w początkowym stadium. Ze względu na bardzo niewielką głębokość preparacji zabieg pozostaje bezbolesny.

Jakie korzyści przynosi?

  Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba, uniemożliwiając  zaleganie resztek pokarmowych i bakterii.
W ten sposób chroni ząb przed próchnicą. Redukcja próchnicy, nawet ok. 90%, jest zależna od utrzymania się materiału uszczelniającego.
Kiedy należy lakować i jak często? Aby zabieg lakowania był skuteczny, należy przeprowadzić go możliwie wcześnie, kiedy bruzdy nie uległy jeszcze demineralizacji i próchnicy. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.
Zachęcamy rodziców do uważnej obserwacji swoich pociech. Zalecamy również regularnie, w przypadku dzieci co trzy miesiące, odwiedzać stomatologa.  Daje to pewność, że wyrzynający się ząb zostanie w porę zabezpieczony lakiem szczelinowym.