Fluoryzacja – jest jednym z zabiegów profilaktycznych najczęściej wykonywanym w gabinecie stomatologicznym.
Na czym polega? Zabieg ten polega na pędzlowaniu, wcieraniu w zęby roztworów, żeli i lakierów fluorkowych lub nanoszeniu na powierzchnię zębów specjalnej pianki. Fluoryzację przeprowadza się po mechanicznym oczyszczeniu zębów za pomocą odpowiedniej pasty i po ich osuszeniu.

Jak działa? Fluor oddziałuje na obecne w szkliwie  związki wapnia. Pod wpływem fluoru związki te słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest mnóstwo zwłaszcza po jedzeniu. A skoro są bardziej odporne na kwasy, to i na powodujące próchnicę bakterie. Poza tym związki fluoru same w sobie hamują wzrost bakterii.

Jakie korzyści przynosi? Fluoryzacja wzmacnia zęby. Fluor uwalniany z stosowanych preparatów wbudowuje się w szkliwo wzmacniając jego strukturę i czyni go bardziej odpornym na działanie kwasów płytki nazębnej. Ponadto fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa.

Kiedy i jak często należy go wykonywać? Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych, czyli 2 razy w roku, niezależnie od wieku.