Popularna jest opinia, że ciąża wyklucza stosowanie znieczulenia w trakcie leczenia zębów, gdyż jest to szkodliwe dla dziecka. Stąd wiele pacjentek ma w ogóle obawy przed wizytą u stomatologa w trakcie ciąży. Wystarczy jednak poczytać opinie specjalistów, by stwierdzić, że pogląd ten nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Niektórzy mówią, że środki znieczulające używane w gabinecie dentystycznym zawierają substancje, które sprzyjają obkurczaniu naczyń a co za tym idzie mogą spowodować skurcze macicy. Jest to po części prawda, jednak w przypadku znieczulenia miejscowego podana dawka leku jest na tyle niewielka, że taka możliwość istnieje tylko teoretycznie. Tym bardziej że owe skurcze może spowodować z dużo większym prawdopodobieństwem stres i obawa przed leczeniem bez znieczulenia.

Ponadto podawany środek nie przenika do krwi, a co za tym idzie nie jest rozprowadzany po całym organizmie, tak więc nie ma możliwości dotarcia do dziecka.  Zresztą postęp w tej dziedzinie medycyny jest dość duży, środki znieczulające coraz lepsze a co za tym idzie coraz bardziej neutralne dla pacjenta. Podsumowując – ciąża nie jest żadnym przeciwwskazaniem do stosowania znieczulenia miejscowego w leczeniu stomatologicznym.

Mamy nadzieję, że te wyjaśnienia rozwieją obawy Pań spodziewających się dziecka przed wizytą w naszym gabinecie. Zawsze zalecamy oczywiście wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym ciążę.