Ropnie występują najczęściej wtedy, gdy ropa gromadzi się w okolicy korzeni zębów lub w przestrzeni między zębem a dziąsłem w rezultacie infekcji bakteryjnej.
Przyczyny

Za powstawanie infekcji odpowiedzialne są bakterie próchnicy, które znajdują się w płytce nazębnej, utworzonej z resztek pokarmu i śliny. To one migrują wewnątrz zęba do kości lub bytują pod  kamieniem nazębnym co może również spowodować infekcję dziąseł i sprzyja powstawaniu ropni przydziąsłowych.

Objawy
Ropnie mogą tworzyć obrzęk w tkance otaczającej zęby. Zawsze są bardzo bolesne i nieprzyjemne dla pacjenta. Pojawić się może również żółty ropny wysięk. Poza dokuczliwym bólem ropnie mogą powodować charakterystyczną woń.
Skutki nie leczenia
Brak przeciwdziałania rozwojowi ropnia może spowodować pogorszenie się stanu czyli może doprowadzić do zniszczenia otaczającej kości, a także do powstania infekcji zatok szczękowych, jeśli ropień utworzy się blisko zatok.
Zalecane działania
Objawy takie jak ból i opuchlizna mogą być zwalczane antybiotykami, środkami przeciwbólowymi i płukankami antybakteryjnymi. Jednak nie jest to sposób na wyleczenie ropnia. Zalecane jest jak najszybsze skontaktowanie się z lekarzem stomatologiem.