Ból zęba - dwie igły i po strachu.

 Jak wynika z badań stomatologów AM w Warszawie, strach przed dentystą to problem nawet co drugiego Polaka.  Pacjenci dotknięci dentofobią nie są w stanie otworzyć ust, odczuwają nudności, a nawet zdarza się, że uciekają z dentystycznego fotela. Często jednak odkładają wizytę u stomatologa w nieskończoność, co negatywnie wpływa na stan ich zębów. Sposobem walki z dentofobią może stać się akupunktura – dowodzą specjaliści z Guy’s, King’s and St. Thomas’ Dental Institute w Londynie.

 Za pomocą dwóch igieł wkłutych we właściwe miejsca na prawym i lewym uchu, strach pacjenta może zostać złagodzony, a on sam może poczuć się odprężony. Londyńscy naukowcy odkryli, że w małżowinach usznych znajdują się punkty węzłowe, których stymulacja obniża napięcie gardła i szczęk. Dzięki temu dentysta ma wolną drogę, aby przeprowadzić sprawną i skuteczną terapię stomatologiczną. Zastosowanie akupunktury w gabinecie dentystycznym sprawdzono na grupie dziesięciu ochotników. U wszystkich metoda okazała się skuteczna.

– Badaniu zostały poddane osoby, które podczas wizyty u stomatologa odczuwały paraliżujący strach. Po wkłuciu igieł, lęk ustąpił, a stres spadł do normalnego w takich sytuacjach poziomu. Umożliwiło to przeprowadzenie tak trudnych zabiegów jak leczenie kanałowe czy usunięcie zęba – komentuje inicjatorka badań i główna autorka publikacji, Janice Fiske.

 

                                          acupuncture

 


opr.LS żródło dentonet.pl