•    Zatrucie i wyjęcie nerwu.

Nerw zmieniony zapalnie, martwiczy, bądź w trakcie rozpadu zgorzelinowego powinien być w miarę szybko uśmiercony lub usunięty z wnętrza zęba. Również w przypadku złamania zęba następuje otwarcie komory zęba w znieczuleniu i usunięcie żywego nerwu. Takie zabiegi noszą nazwę: zatrucie zęba oraz ekstyrpacja czyli usunięcie nerwu. Ten ostatni wykonujemy narzędziami kanałowymi o nazwie miazgociągi.

 

leczenie_kanaowe_reczne

 

 

•    Opracowanie mechaniczno-chemiczne wnętrza zęba.

Jest to bardzo ważny etap w całym leczeniu kanałowym. Celem działań lekarza jest dokładne wyjęcie resztek nerwu i właściwe ukształtowanie kanału. W trakcie leczenia kanałów korzeniowych wykorzystujemy narzędzia takie jak: poszerzacze i pilniki. Narzędzia kanałowe mogą występować w wersji  ręcznej i mechanicznej. Równolegle stosuje się także środki chemiczne, które służą do płukania kanałów, poprawiają efekt leczenia, odkażają, zmniejszają napięcie powierzchniowe. Do środków płuczących zaliczamy: podchloryn sodu, kwas cytrynowy, chlorheksydynę, alkohol izopropylowy. Płukanie oczyszcza z toksyn bakteryjnych kanaliki zębinowe, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia.

•    Osuszenie i wypełnienie kanałów.

Osuszanie odkażonych kanałów wykonujemy papierowymi sączkami, po tym zabiegu kanały są gotowe do wypełnienie materiałami chemicznie obojętnymi.
Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego. Narzędzia służące do wprowadzania materiałów do kanałów to igły Lentulo i rozpychacie. Najlepszym materiałem do wypełniania kanałów korzeniowych na stałe jest gutaperka, materiał który daje doskonałe efekty lecznicze zwłaszcza jeśli jest kondensowana termicznie. Ostatnią czynnością jaką należy wykonać po leczeniu kanałowym jest kontrola radiologiczna.

•     Odbudowa zęba.

Zęby po leczeniu kanałowym należy również odbudować w obrębie części widocznej zęba zwanej koroną. W związku z tym że zęby leczone kanałowo ciemnieją i są bardziej łamliwe należy rozważyć wykonanie licówki lub korony porcelanowej. Jeśli decydujemy się na odbudowę materiałem kompozytowym bardzo ważne jest aby takie wypełnienie wzmocnić wkładami ze złota lub włókna szklanego.